2018-06-28

A fost. Jocul cuvintelor

O afirmaţie era clară: prietenii au avut dreptate.
Suflet inocent, după ce a păşit prima dată in grădina cu multe flori de iasomie vedea un curcubeu şi simţea minunat parfum in aer oriunde se afla - fie zi, fie noapte, fie afară, in mijlocul traficului sau acasă.
Înalt ca un stejar, cu răspuns la orice întrebare, el a vrăjit-o luni in şir, sădind speranţa in inima ei. Îi cânta, îi şoptea, îi recita poezii... Doar ea nu ştia cât e de versatil... El a plecat şi-a lăsat in urmă... un om mult mai puternic.
Tânăra brunetă langa zid colorat in contrast cu zidul cenuși de lângă și oamenii cu haine in culori terne
Jocul celor 12 cuvinte, găzduit de Eddi. Pe blogul lui se află tabelul pentru înscriere.
Cele 12 cuvinte sunt: inocent, raspuns, curcubeu, acasa, stejar, urma, aer, parfum, iasomie, versatil, speranta, afirmatie.

8 comentarii:

  1. Boa tarde, o jogo das palavras podem causar desespero ou humor, depende,
    Feliz fim de semana,
    AG

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Boa noite!
      Exatamente! :)
      Obrigado.
      Desejo-lhe uma ótima noite!

      Ștergere
  2. frumooos! usor trist... dar frumos! Se zice ca "dragostea este durere" dar oricine a iubit vreodata spune: "mai bine sa cunosc si durerea, decât sa nu cunosc niciodata iubirea"
    Minunat te-ai jucat cu cuvintele. Felicitari Diana draga!
    Pupici si îmbratisari, de la trio pentru trio <3

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Multumesc pentru apreciere, Carmen draga!
      E, cumva, trist, dar si ceva ironie am incercat sa strecor. :)
      Oh, da! Mai bine cunoastem si durerea decat sa nu cunoastem iubirea.
      Imbratisari si pupici, cu drag, de la trio pentru trio! <3

      Ștergere
  3. Ahhhh imi place mult stilul ales :D. E ca si cand ai prezenta o secventa dintr-un intreg roman ;). Un fel de "teaser".
    Uitandu-ma la selectia de cuvinte mi-am amintit de cum m-am impiedicat eu azi in termeni cand am incercat iar o traducere...
    Le-ai vrajit cu maiestrie :P si-ai tesut povestea lor.
    Pupici cu drag :D.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Multumesc pentru apreciere, Rux! :)
      Nu e tocmai un stil... :) Imi place cum suna, insa.
      Asa s-au invartit cuvintele in capul meu si s-au asezat singure (un profesionist al cuvintelor ar zice: "se vede"). :)
      O traducere din japoneza?! :) Daca da... ai scuze si esti tare! Succes!
      Pupici cu drag! <3

      Ștergere
  4. Bravo!Ai scos din cateva cuvinte,o intreaga poveste de dragoste,cu parcursul ei frumos,dar fantele s-a dovedit...de nimic;ceea ce ai reusit
    e sa determeni,cu o nota sagalnica,ca experienta nu a fost in zadar;
    acum EA e mai puternica !
    Un frumos sfarsit de saptamana,draga Diana !

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Multumesc pentru apreciere, Natalia draga!
      Ceva de genul "ce nu ne omoara ne intareste". :)
      Multumesc, la fel! Iti doresc, cu drag, sa-ti fie sufletul senin! <3

      Ștergere

Va multumesc pentru ca sunteti aici. Comentariile scrise dupa trei zile de la data publicării articolului vor fi moderate. Multumesc pentru intelegere.